Po spożyciu alkoholu ruszają w drogę samochodem

Upalna pogoda sprzyja relaksowi na świeżym powietrzu. Chętniej sięgamy wówczas po napoje, w tym również i po te z procentami. Niestety zdarza się, że będąc pod ich wpływem kierowcy wsiadają za kółko. Tylko w miniony weekend na drogach powiatu wałbrzyskiego policjanci zatrzymali pięciu nietrzeźwych kierujących. Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek. Stosujmy zasadę: PIŁEŚ- NIE JEDŹ! Bądźmy odpowiedzialni! Przez swoją lekkomyślność stwarzamy zagrożenie dla życia i zdrowia swojego oraz innych uczestników ruchu.

 

Niestety mimo ciągłych apeli nie brakuje nieodpowiedzialnych kierujących, którzy po spożyciu alkoholu ruszają w drogę samochodem, motocyklem czy rowerem. Tylko w ostatnich trzech dniach funkcjonariusze zatrzymali pięciu takich kierowców.
Pierwszy z nich został zatrzymany w piątek po godzinie 07:00 na ul. Sienkiewicza w Szczawnie-Zdroju przez policjantów wałbrzyskiej drogówki. Podczas kontroli od 34-letniego mieszkańca naszego miasta była wyczuwalna woń alkoholu. Po przeprowadzeniu badania alkomatem okazało się, że mężczyzna wsiadał za kierownicę mając prawie promil alkoholu w organizmie.
Na drugi dzień w Unisławiu Śląskim, o godzinie 18:48 policjanci z Boguszowa – Gorc zwrócili uwagę na jadącego niepewnie rowerzystę. Sprawdzili jego stan trzeźwości. Badanie wykazało w organizmie 67-letniego mieszkańca powiatu wałbrzyskiego 1,49 promila alkoholu, dlatego cyklista do domu nie wrócił już jednośladem. Ostatecznie otrzymał mandat karny w kwocie 2,5 tysiąca złotych. Dwie godziny później, tym razem w Wałbrzychu na ul. Noworudzkiej funkcjonariusze z Ogniwa Wywiadowczego wałbrzyskiej komendy zatrzymali 42-letniego mieszkańca powiatu wałbrzyskiego, który kierował samochodem osobowym w stanie po użyciu alkoholu – mając 0,48 promila alkoholu w organizmie.
W niedzielny poranek po godzinie 07:00 policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego na ul. Kolejowej w Wałbrzychu zatrzymali 33-letniego mieszkańca powiatu wałbrzyskiego, który kierował motorowerem mając ponad 1,62 promila alkoholu w organizmie. Godzinę później, inny patrol drogówki na ul. 11 Listopada w Wałbrzychu, uniemożliwił dalszą jazdę 61-letniemu mieszkaniowcowi powiatu wałbrzyskiego, który kierował samochodem osobowym mając 0,58 promila alkoholu w organizmie
Teraz nieodpowiedzialni kierujący odpowiedzą przed sądem. Poza dotkliwą karą finansową sąd na podstawie Kodeksu karnego może orzec długotrwały zakaz kierowania pojazdami, a nawet zastosować karę pozbawienia wolności do lat 2. Natomiast za jazdę pojazdem w stanie po użyciu alkoholu grozi kara aresztu albo grzywny. Sąd może orzec również zakaz prowadzenia pojazdów.
Jazda po alkoholu niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne. Na drodze nie jesteśmy sami. Każdemu zależy, by bezpiecznie dotrzeć do celu, dlatego musimy być odpowiedzialni. Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem, zwłaszcza tym, gdzie ginie osoba, kryje się niewyobrażalna tragedia ludzka, a cierpienie dotyka rodzinę i najbliższych zmarłego. Dlatego nie pozwalaj na jazdę po pijanemu. Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu i odjechać, nie pozwól na to. Niezwłocznie powiadom Policję, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze (np. jedzie „wężykiem”, zajeżdża innym drogę itp.), które może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał.

ŹRÓDŁO I FOT.

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.