Dolnośląski Festiwal Nauki w wałbrzyskich szkołach i instytucjach

Ostatnie dni były w wałbrzyskich placówkach oświatowych niezwykle intensywne – nie brakowało eksperymentów, naukowych pytań, wizyt w bibliotece, zajęć anglojęzycznych. Szkoły, przestrzenie czytelnicze i muzealne zmieniły się w pracownie i laboratoria. A wszystko za sprawą XXV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

C is for cooking – czyli warsztaty kulinarne po angielsku!
W piątek 28.10.2022 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 (Stary Zdrój) odbyły się warszaty kulinarne. Wzięli w nich udział reprezentanci klas czwartych z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 oraz Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 26. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim pod hasłem „C is for cooking” przez panią Joannę Mały. Podzielone na drużyny dzieci, zanim przystąpiły do przygotowywania głównego dania – tortilli, najpierw musiały dopasować słówka związane z jedzeniem (tomatoes, cucumbers, pepper, lettuce itp.) oraz zastawą (m.in. fork, bowl, knife) do ilustracji. W kolejnej aktywności, już przy stole kuchennym, nasi młodzi kucharze mieli za zadanie podpisać produkty ich anglojęzycznymi nazwami (corn, tomatoes, salt and pepper, red and white pepper, onion). Następnie, słuchając uważnie instrukcji, każdy z uczestników dodał do swojej potrawy potrzebny składnik. Na koniec spotkania wszyscy zasiedli do wspólnego delektowania się przysmakami.
Złota proporcja, druki 3D i kultura języka
Zespół Szkół Politechnicznych „Energetyk” w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zaoferował swym młodszym kolegom i koleżankom zabawę robotami i skanowanie ciała. Drugo i trzecioklasiści z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 dowiedzieli się m.in. czym jest „złota proporcja”, jak działa drukarka 3D i jak stworzyć wybuchający wulkan. Motyw wiodący spotkania brzmiał: „Alchemiczne czary-mary, czyli pokazy chemiczne”.
25 października w placówce odbyła się także XVI edycja powiatowego, międzyszkolnego konkursu wiedzy o języku polskim pod patronatem Prezydenta Miasta Wałbrzycha, dr Romana Szełemeja. Na podium w kategorii szkół podstawowych stanęli: Gminny Zespół Szkolno- Przedszkolny w Czarnym Borze, Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 7 oraz Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 6. Spośród szkół ponadpodstawowych najlepsze okazały się: Zespół Szkół im.M.Skłodowskiej-Curie w Szczawnie Zdroju, organizator – Zespół Szkół Politechnicznych „Energetyk” a także I LO w Wałbrzychu – czytamy na oficjalnym fanpage’u „Energetyka”.

Książki i doświadczenia!
Z kolei przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w dniu 24 października odwiedziły Filię nr 1 Biblioteki pod Atlantami, gdzie tam w Laboratorium Małego Odkrywcy poznawały tajniki chemii i za pomocą doświadczeń tłumaczyły otaczającą ich rzeczywistość. Starsi w dniu 28.10. 2022 r. wzięli udział w XX Międzyszkolnym Integracyjnym Konkursie Recytatorskim odbywającym się na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8 reprezentowali Antek Orzech i Wiktoria Mazurkiewicz z klasy 4 „a”.
Dolnośląski Festiwal Nauki z pewnością na długo zostanie zapamiętany przez uczniów. W Wałbrzychu wydarzenia z nim związane odbywały się w dniach od 20 do 28 października, a zainaugurował je wykładem „Robot chirurgiczny da Vinci w dobie pandemii” profesor Wojciech Witkiewicz, chirurg, angiochirurg i transplantolog. Jak widać – wachlarz podejmowanej tematyki był niezwykle szeroki: od robotyki i programowania, po gotowanie, medycynę, językoznawstwo.

Zebrała: osa
Źródło zdjęcia: osa

Podpis pod zdjęcie: Reprezentanci klasy 4 „a” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 podczas anglojęzycznych warsztatów kulinarnych zorganizowanych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *