Filharmonia zaprasza na „Noce w ogrodach Hiszpanii”

Kwietniowy koncert zatytułowaliśmy „Noce w ogrodach Hiszpanii”, podkradając go od Manuela de Falli. Tym razem nietypowo, bo w sobotę 9 kwietnia o godzinie 18:00 zapraszamy do wysłuchania kompozycji przesiąkniętych klimatem iberyjskim. W wykonaniu Filharmoników Sudeckich pod dyrekcją Bartosza Żurakowskiego usłyszymy Rapsodię na orkiestrę „Espana” Emmanuela Chabriera, Poemat na skrzypce i orkiestrę Ernesta Chaussona, gdzie solistą będzie Kazimierz Olechowski – koncertmistrz Opery Narodowej w Lyonie – czytamy w informacji Filharmonii Sudeckiej.

W dalszej części koncertu zabrzmi I i II suita „Trójgraniasty kapelusz” Manuela de Falli, a na zakończenie Habanera Emmanuela Chabriera. Zarówno Chabrier jak i Chausson nie byli Hiszpanami, za to udało im się znakomicie uchwycić hiszpański idiom melodyczny i rytmiczny. Szczególnie warta uwagi słuchaczy jest obecność znakomitego skrzypka Kazimierza Olechowskiego, artysty uznanego i nagradzanego, bardzo aktywnego muzyka i pedagoga. Kwintesencją koncertu zdaje się jednak być „Trójgraniasty kapelusz” de Falli. Obie suity są wyborem materiału muzycznego stanowiącego ilustrację baletu komicznego w jednym akcie, który swoją premierę miał w 1919 roku w Londynie. Tytuł pochodzi od nazwy nakrycia głowy, które w Hiszpanii było atrybutem urzędu burmistrza. Satyra, pełna ludowego humoru, zabawnych i gwałtownych zmian akcji opiera się głównie na folklorze andaluzyjskim. Inscenizacje baletowe wymagają znakomitego przygotowania tancerzy i znajomości hiszpańskiego folkloru tanecznego, z tego powodu niewiele jest wznowień oryginalnej wersji przygotowanej przez Leonida Miasina i Pabla Picassa. Za to muzyka zamówiona przez Diagilewa dla jego teatrów baletowych porywa i zachwyca w trakcie każdego koncertu. „W Paryżu spędziłem siedem niezapomnianych lat. Debussy, Ravel, Schmitt i Dukas byli moimi najlepszymi przyjaciółmi… szczególnie Dukas. On nakłaniał mnie do komponowania, on zaznajamiał Paryż z moimi dziełami. Tam napisałem „Noce w ogrodach Hiszpanii” – byłem tak daleko od Hiszpanii, że owe noce odmalowałem może piękniejszymi, niż są w rzeczywistości; to przez ten Paryż…” – posłuchajcie Państwo koncertu przepełnionego tęsknotą za… pięknem świata wyrażoną muzyką!

Bilety na koncerty Filharmonii Sudeckiej dostępne w kasie przy ulicy Słowackiego 4 w Wałbrzychu w holu (telefon: 501-674-397) oraz online www.filharmonia-sudecka.bilety24.pl. Zapraszamy!

Piotr Jonek
fot. Fiharmonia Sudecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.