SPOTKANIA POLICJI Z SENIORAMI

W miniony piątek policjanci prewencji kryminalnej oraz ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy wzięli udział w spotkaniu z seniorami w dzielnicy Szczawienko. W siedzibie Centrum Wsparcia Socjalnego przy ul. Ogrodowej funkcjonariusze odpowiedzieli na szereg pytań i wyjaśnili wątpliwości osób starszych co do zachowań w określonych sytuacjach. Mowa była o różnego rodzaju oszustwach oraz o między innymi o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

St. sierż. Aleksander Karkosz zwrócił uwagę na zagrożenia związane z użytkowaniem przez seniorów z internetu oraz telefonii komórkowej. Przedstawił jak bezpiecznie korzystać z usług bankowych oraz kart płatniczych, tak by seniorzy nie musieli być w posiadaniu sporej ilości gotówki przy sobie, bądź nie trzymali jej w miejscu zamieszkania.

Wałbrzyski policjant zajmujący się na co dzień prewencją kryminalną ostrzegł również zgromadzonych seniorów przed przestępcami, którzy każdego dnia wymyślają nowe pomysły, by okradać osoby starsze, często mieszkające samotnie. Przypomniał, że sprawcy wykorzystują bezradność seniorów, podają się między innymi za policjantów i prokuratorów, ale także pracowników administracji, ZUS-u, energetyki, wodociągów, opieki społecznej, a nawet za członków rodziny. Dodał również jak nie stać się ofiarą tego typu przestępstw i przypomniał o szczególnej roli dzielnicowego. Omówił działanie Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa i podpowiedział seniorom jak z niej korzystać.

Podczas spotkania mł. asp. Krystian Adamski z ruchu drogowego poruszył także zagadnienia związane z bezpieczeństwem pieszych i kierujących. Przypomniał, że duże znaczenie na spadek wypadków na drogach naszego regionu może mieć noszenie po zmierzchu przez niechronionych uczestników ruchu drogowego elementów odblaskowych

Seniorzy zgłaszali swoje propozycje, oczekiwania i potrzeby. Podzielili się z policjantami spostrzeżeniami na temat czynników, które negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. W spotkaniu udział wzięło ponad 20 seniorów, którzy na zakończenie otrzymali specjalny pakiet informacyjny dotyczący bezpieczeństwa wraz z opaską odblaskową oraz etui zabezpieczającym na kartę płatniczą.

źródło i fot. walbrzych.policja.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.