Szkolą kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej

2 trenerów, 14 uczestników, 7 spotkań, 52 godziny dydaktyczne – to początek nowego pięknego życia dla dzieci z wałbrzyskich placówek opiekuńczo-wychowawczych.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wałbrzychu zakończyło się szkolenie dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. To już trzecie takie szkolenie w tym roku w naszym mieście. Tym razem warsztaty ukończyło aż 14 osób.

– To wyjątkowa grupa, bardzo liczna, zmotywowana i otwarta – mówi Piotr Sapalski, trener i jednocześnie koordynator rodzinnej pieczy w tut. Ośrodku. – Szkolenie dla rodzin zastępczych jest wspaniałym doświadczeniem, poznajemy nowych ludzi, odkrywamy świeże spojrzenie na sprawy związane z rodziną czy rodzicielstwem zastępczym – dodaje.
Obecnie trwa rekrutacja na kolejne szkolenie dla przyszłych rodziców zastępczych. Podczas spotkań uczestnicy poznają m.in. czym jest piecza zastępcza, jaki jest wpływ opieki na rozwój dziecka, jak opanować trudne zachowania u dzieci oraz jak wygląda współpraca ośrodka z rodziną zastępczą. Zdobędą również wiedzę odnośnie profilaktyki prozdrowotnej oraz ukończą zajęcia praktyczne w rodzinach zastępczych zawodowych lub rodzinnych domach dziecka.
– Dla nas to absolutnie coś nieprawdopodobnego. Przepełnia nas taki ogrom miłości. I wiemy, że życie może przynieść każdy scenariusz i będzie tak jak ma być – podsumowuje szkolenie jedna ze „świeżo upieczonych” niezawodowych rodzin zastępczych.
W dziesięciu wałbrzyskich placówkach opiekuńczo-wychowawczych przebywa ponad 130 dzieci, które czekają na nowy dom. To niemowlęta, przedszkolaki, dzieci w wieku szkolnym, nastolatkowie. Każdy, kto chciałby stworzyć im wymarzony dom, obdarzyć ciepłem, którego zawsze brakowało w ich otoczeniu, proszeni są o kontakt z Działem Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu (tel. 74 664 08 47, adres: ul. Kilińskiego 1, Wałbrzych).
Zdj. Nr 1. Uczestnicy ostatniego w tym roku szkolenia dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej niezawodowej.
Zdj. Nr 2. Niemowlę w objęciach rodziców zastępczych.

źródło i fot. MOPS Wałbrzych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *