Z cofniętymi uprawnieniami zatrzymali w piątek policjanci

Kierującego z cofniętymi uprawnieniami do prowadzenia pojazdów zatrzymali w piątek późnym wieczorem wałbrzyscy policjanci. Funkcjonariusze po raz kolejny mówią stanowcze nie wszystkim niestosującym się do przepisów w tym zakresie i przypominają jakie kary mogą spotkać osoby, które wsiadają za kierownice swoich pojazdów bez prawa jazdy.

 

35-letni mieszkaniec naszego miasta to kolejny kierujący, który poruszał się samochodem bez prawa jazdy. Mężczyzna został zatrzymany około godziny 23:50 na ul. Wrocławskiej w Wałbrzychu przez policjantów ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy. Funkcjonariusze ustalili, że decyzją Prezydenta Miasta Wałbrzycha 35-latek ma od sierpnia tego roku cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.
Po raz kolejny mówimy stanowcze nie wszystkim niestosującym się do przepisów w tym zakresie. Informujemy również jakie kary mogą spotkać osoby, które wsiadają za kierownice swoich pojazdów nie mając do tego wymaganych uprawnień.
W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu kierującego pojazdem mechanicznym np. samochodem, który nigdy nie posiadał uprawnień, funkcjonariusze za popełnione wykroczenie w ruchu drogowym sporządzą dokumentację do sądu, który to natomiast orzeknie w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowie już za przestępstwo, nie za wykroczenie.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu kierujący prowadzi pojazd inny niż mechaniczny np. rower, czy pojazd zaprzęgowy, nie mając do tego uprawnienia. Podlega on wtedy karze grzywny do 1500 złotych.
Przypominamy natomiast, że za jazdę pomimo cofniętych uprawnień, w związku np. z wcześniejszym kierowaniem samochodem w stanie nietrzeźwości lub po przekroczeniu limitu punktów karnych, kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a dodatkowo przez sąd wydawany jest obligatoryjny wieloletni zakaz kierowania pojazdami. W przypadku prowadzenia pojazdu po wydaniu przez sąd zakazu, sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

źródło i fot.
Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *